تبلیغات
قجی دات کام - احتمال بازگشت تحریم‌ها با نقاب موشکی
قجی دات کام
هرگز نگو ای خدا مشکل بزرگی دارم بلکه همیشه بگو ای مشکل خدای بزرگی دارم . یا حق
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم
سایت اینترنتی قجی دات کام در خدمت تمام بازدید کنندگان محترم میباشد این سایت در تمام زمینه ها فعالیت دارد شما براحتی میتوانید در این سایت نویسنده شوید برای این کار کافی است که مطالب مورد نظر خود را از طریق بخش نظرات هر پست یا از قسمت ارتباط با مدیر برای ما ارسال کنید تا پس از تایید مدیریت به نمایش گذاشته شود و همه ی بازدیدکنندگان استفاده کنند در ضمن مطالب ارسالی دوستان با نام خودشان در سایت قرار داده میشود دوستان عزیز میتوانند اس ام اس های خود را به شماره 09139205886ارسال کنند تا با نام خودشان در سایت قرار داده شود سایت اینترنتی قجی دات کام برای تمام بازدید کنندگان خود آرزوی موفقیت میکند دوستان عزیز میتوانند با عضویت در خبرنامه ی سایت تمام اس ام اس ها و مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنند.این سایت توسط محمدرضا رادان ایجاد شده است این سایت صرفا جهت سرگرمی و آموزش بوده و قصد توهین به هیچ نژاد یا قومیتی را ندارد.
با آرزوی موفقیت برای شما نویسنده محمدرضا رادان

مدیر وبلاگ :محمدرضا رادان
مطالب اخیر
احتمال بازگشت تحریم‌ها با نقاب موشکی
تحریم‌های ایـران دی‌مـاه بـرداشته می‌شود. این مسئله یكی از مهم‌ترین فرازهای سخنرانی رئیس‌جمهور پس از اعلام بسته شدن پرونده PMD بود. قرار است با انتقال اورانیوم ایران به خارج از كشور و برداشته شدن قلب رآکتور اراك یكی از مهم‌ترین اقدامات ایران برای رفع تحریم‌ها برداشته شود. 
بحث اصلی كه این روزها در افكار عمومی و به خصوص رسانه‌های دنیا مطرح شده است، موضوع موشكی و تحریم‌های مرتبط با آن است؛ تهدیدهایی كه از سوی امریكایی‌ها درباره تحریم‌های جدید شنیده می‌شود و به صورت مكرر اعلام می‌شود كه ممكن است، تحریم‌هایی جدید علیه ایران اعمال شود. از سوی دیگر معاون عدم اشاعه وزارت امورخارجه امریكا چندی پیش، بر این نكته تأكید كرد كه این كشور هر گاه لازم باشد، تحریم‌های جدید را علیه ایران به اجرا می‌گذارد. 
توماس كانتری‌من در پاسخ به سؤال سناتور منندز گفت: در خصوص برنامه موشكی ایران، هر ایرانی كه با این برنامه در ارتباط باشد و هر شركت خارجی كه با ایران در خصوص این برنامه همكاری كند، تحریم می‌شود. می‌دانیم كه كارهای ما نمی‌تواند مانع انتقال همه تجهیزات موشكی مورد نیاز ایران به این كشور شود ولی به هر حال جلوی انتقال بخش اعظمی از تجهیزات گرفته می‌شود. 
حتی در این میان برخی از خبرگزاری‌ها مدعی شده‌اند باراك اوباما رئیس‌جمهور ایالات متحده امریكا از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در حوزه موشكی در صورت به خطر افتادن امنیت امریكا حمایت خواهد كرد. جاش ارنست سخنگوی وزارت امور خارجه امریكا در همین رابطه می‌گوید: «اگر تیم امنیت ملی ما (دولت امریكا) و كارشناسان تحریم در وزارت خزانه‌داری به این نتیجه برسند كه اعمال تحریم‌های جدید برای مقابله با برنامه موشكی ایران مفید است، رئیس‌جمهور مخالفت نخواهد كرد.» سؤال اصلی اینجاست كه در این صورت تكلیف برجام چه خواهد شد. 

   تحریم‌های هسته‌ای از كجا شروع می‌شود
در این میان نگاهی كوتاه به تاریخچه تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران این نكته را یادآوری می‌كند كه همواره این برنامه یكی از مهم‌ترین اهداف امریكایی‌ها و غربی‌ها بوده است. 
مسئله تحریم‌های تسلیحاتی، نخستین بار در قطعنامه 1747 مطرح شده است. پاراگراف 5 اجرایی این قطعنامه، صادرات سلاح‌های متعارف توسط ایران را ممنوع اعلام می‌كند. صادرات سلاح‌های متعارف به ایران اما در این قطعنامه ممنوع نمی‌شود و قطعنامه صرفاً از كشورها می‌خواهد در این‌باره مراقب باشند. این موضوع بدون تغییر، در پاراگراف 8 اجرایی قطعنامه 1803 تكرار شده است. با این حال، قطعنامه 1929 اصلی‌ترین قطعنامه‌ای است كه یك تحریم تسلیحاتی كم و بیش كامل علیه ایران اعمال می‌كند. پاراگراف 9 مشخصاً به برنامه موشك‌های بالستیك ایران اشاره می‌كند و می‌گوید: «شورای امنیت تصمیم می‌گیرد ایران نباید هیچ یك از فعالیت‌های مربوط به موشك‌های بالستیكی را انجام دهد؛ موشك‌هایی كه قادر به حمل و پرتاب سلاح‌های هسته‌ای باشند و از جمله پرتاب‌هایی كه با استفاده از فناوری موشك بالستیك انجام می‌گیرد و اینكه كشورهای جهان ‌باید همه تدابیر لازم برای ممانعت از انتقال فناوری یا كمك‌های فنی به ایران در رابطه با این فعالیت‌ها را اتخاذ كنند. 
نگاهی كوتاه به تحریم‌های اعمال شده علیه برنامه هسته‌ای ایران این نكته را یادآوری می‌كند كه هرگاه سخن از تحریم‌های هسته‌ای است، عیناً همین تحریم‌ها و با شدت بیشتر علیه برنامه موشكی ایران تكرار شده است و حتی در بند 9 نیز به گونه‌ای به كشورهای دنیا اجازه داده شده است تا نسبت به اقدام نظامی علیه ایران اقدام كنند. از سوی دیگر در تمام این قطعنامه‌ها افراد و نهادهای مرتبط با سپاه به این دلیل تحریم شده‌اند كه در توسعه برنامه موشكی ایران -كه قطعنامه می‌گوید ابزار پرتاب سلاح هسته‌ای است - دخیل بوده‌اند، بنابراین برنامه موشكی ایران گذرگاه اصلی رویارویی قطعنامه‌ها با سپاه نیز است. 
 
  غرب چگونه به برنامه هسته‌ای نگاه می‌كند
در منطق امنیتی غرب، برنامه موشكی ایران نه یك برنامه مستقل بلكه ابزار پرتاب سلاح هسته‌ای است كه آنها ساختن آن را هدف اصلی برنامه هسته‌ای ایران در نظر می‌گیرند. این امر در ارزیابی‌های اطلاعاتی كه جیمز كلاپر مدیر اطلاعات ملی امریكا در سال‌های گذشته به كنگره ارائه كرده، بارها تكرار شده و بخشی از ادبیات رسمی امنیتی امریكا علیه ایران است. همچنان كه در برخی متون پایه این حوزه برنامه ماهواره‌ای ایران نیز همزمان علاوه بر اینكه توجیهی است برای توسعه موشك‌های بالستیك برد بلند در ایران، عنصر اصلی در ناوبری، هدایت و كنترل موشك بالستیك حامل كلاهك هسته‌ای ایران نیز در نظر گرفته می‌شود. این نگاه تهدید‌پایه، زیرساخت اغلب سیاستگذاری‌هایی است كه امریكا و كشورهای غربی در یك دهه گذشته علیه برنامه‌های امنیت ملی ایران انجام داده‌اند و هیچ نوعی از ترتیبات اعتمادسازی هم این دیدگاه آنها را تغییر نداده است. واقعیت آن است كه امریكایی‌ها به خوبی می‌دانند برنامه هسته‌ای ایران هرگز ماهیت انفجاری نداشته، بنابراین بخشی از برنامه دفاعی ایران محسوب نمی‌شود اما بدون سلاح هسته‌ای هم، ایران یك قدرت نظامی بسیار نیرومند است كه برنامه موشكی تنها یك جنبه از توانایی‌های خارق‌العاده آن است. برنامه موشكی ایران یك سلاح توانمند علیه هر گونه فعالیت رژیم صهیونیستی است كه محور مقاومت را در برابر فشارهای غرب بیمه كرده است. 

   مصالحه موقت
 در جریان مذاكرات ایران و كشورهای عضو 5+1 برنامه موشكی ایران یكی از مهم‌ترین چالش‌های دو طرف بود. غرب به دنبال این بود تا ایران محدودیت‌هایی را در حوزه موشكی بپذیرد. ایران نیز در همان ابتدا اعلام كرد به هیچ عنوان اجازه ورود مذاكره‌كنندگان به حوزه سلاح‌های دفاعی را نخواهد داد. در نتیجه نوعی مصالحه بین دو طرف انجام شد. غرب عملاً وارد حوزه موشكی ایران نشد، اما همچنان تحریم‌های مرتبط با برنامه موشكی ایران نزدیك به هشت سال ادامه پیدا می‌كرد. در كنار این، ایران از هر‌گونه توسعه موشك‌های بالستیك با توانایی حمل كلاهك هسته‌ای منع می‌شد. با وجود اینكه ایران هر‌گز به دنبال توسعه سلاح‌های هسته‌ای نبوده اما این بند را نیز خلاف سیاست‌های دفاعی خود می‌دانست. ایران در نهایت در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل از هر گونه توسعه سلاح‌ها و موشك‌های توانمند برای توسعه موشك‌های بالستیك منع و همچنین از ایران خواسته شده است به توسعه موشك‌های بالستیك اقدام نكند. 

   هیئت نظارت بر برجام وارد شود
 با این حال سؤال اینجاست كه تحریم‌های جدید علیه برنامه هسته‌ای چه معنایی جز نقض برجام می‌تواند داشته باشد و آیا این به معنای این نیست كه غرب عملا ممكن است به این بهانه باز هم به دنبال تجدید فشار علیه ایران و بازتولید تحریم‌های لغو شده در حوزه هسته‌ای باشد. امریكایی‌ها خود به این واقعیت اعتراف دارند كه آزمایش‌های موشكی نقض برجام نیست و این موضع از سوی استفان مول رئیس اداره اجرایی برجام در وزارت خارجه امریكا به صراحت بیان شده است. در این میان سؤال اینجاست كه تحریم‌های جدید چه واكنشی از سوی ایران به همراه خواهد داشت. برای این منظور شاید بد نباشد نگاهی به نامه مقام معظم رهبری درخصوص برجام داشته باشیم.
ایشان در بند 2 در خصوص اجرای برجام خطاب به رئیس‌جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی می‌فرمایند: در سراسر دوره هشت ساله وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تكراری و خودساخته‌ تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یك از كشورهای طرف مذاكرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظف است طبق بند ۳ مصوبه‌ مجلس اقدام‌های لازم را انجام دهد و فعالیت‌های برجام را متوقف كند. حال به نظر می‌رسد با توجه به این دستور صریح رهبری، هیئت نظارت بر برجام وظیفه دارد با رصد دقیق اقدامات امریكایی‌ها در حوزه تحریم‌های موشكی هر گونه اعمال تحریم جدید را با قوت و با معیارهای لازم پاسخ دهد چرا كه در غیر این صورت امكان ایجاد یك رژیم تحریمی جدید بر اساس تحریم‌های موشكی علیه ایران وجود خواهد داشت.
نوع مطلب : سیاسی، اخبار، 
برچسب ها : برگشت تحریم ها، تحریم ها کی برداشته می شود، لغو همه تحریم ها علیه ایران، برداشتن تحریم ها چه اثری برروی اقتصاد ایران دارد، تحریمات هواپیمایی ایران، آخرین تحریمات علیه ایران، تحریمت کمرشکن ایران،
لینک های مرتبط : تحریم ها کی برداشته می شود،کلیه تحریم ها علیه ایران از ابتدا تا حال حاضر،
          
یکشنبه 29 آذر 1394
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی